لوله کاروگیت لوله کاروگیت .

لوله کاروگیت

لوله کاروگیت

لوله کاروگیت:

 

یکی از محصولات پرکاربرد و پر تقاضا در صنعت امروزی لوله کاروگیت (corrugated) هستند. ویژگی های منحصر به فرد و موثر این لوله ها موجب گردیده تا بسیار مورد توجه قرار گیرند. لوله های کاروگیت از نوع لوله های دو جداره هستند که جنس بدنه آنها از مواد پلی اتیلن است. ساختار کلی آنها متشکل از دو جداره بیرونی و داخلی است. جداره بیرونی به صورت اسپیرال ( مارپیچ ) تشکیل به هم تنیده میشود و جداره داخلی به صورت صاف و صیقلی که جهت عبور سیالات مختلف نظیر فاضلاب های اسیدی، فاضلاب های بازی ، پساب های صنعتی و حتی فاضلاب های شهری بسیار پر کاربرد هستند. لوله های فاضلابی نام دیگری است که متقاضیان این محصول برایش انتخاب نموده اند. لوله های کاروگیت مصارف مختلفی دارند اما بیشتر در صنعت و شهرسازی استفاده میشوند. استفاده های روز افزون از این لوله ها در معابر شهری سبب شده است مردم علاقه مند به شناخت این محصولات شوند. تفاوت رنگ جداره داخلی (زرد) و خارجی (مشکی)، ساختار دو جداره ای را ایجاد نموده است که منجر به استفاده ی آن در زیر زمین می گردد. لایه زرد درون این لوله ها موجب میشود تا سیالات در انواع مختلف به راحتی و بدون نیاز به فشار های بیرونی از درون آن ها عبور کنند. این ویژگی موجب میشود تا انواع فاضلاب از پساب های صنعتی تا فاضلاب های شهری به راحتی از آن ها عبور کند و از طرفی سطح شیار دار بیرونی موجب افزایش مقاومت لوله ها در برابر فشار های بیرونی میشود. در لوله های کاروگیت سطح جدار داخلی لوله به طور کامل صاف است و جدار بیرونی از کنگره‌ها یا حلقه‌هایی متحد‌المرکز تشکیل میشود.جدار داخلی لوله کاروگیت از جنس پلی‌اتیلن سنگین (H.D.P.E) می باشد اما در بعضی مواقع میتوان لایه داخلی را از جنس فولاد ساخت. لوله های کاروگیت HDPE لوله هایی به شکل راه راه یا فنری با مجموعه ای از خطوط موازی روی سطح آن هستند. علت فنری ساخته شدنشان را می توان افزایش مقاومت در برابر جریان فشار های خارجی با فشار بالا و مقاومت بیشتر در برابر تنش ها عنوان کرد. لوله کاروگیت  H.D.P.E از مواده پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) که موادی پر تنوع هستند ساخته شده و با دارا بودن برخی از ویژگی های ایده آل، برای استفاده در مصارف زیرزمینی کاربرد دارد. این لوله به راحتی و با استفاده از ابزار آلات ساده مثل فرز و کاتر ها برش داده می شود.

 

ساختار لوله کاروگیت (corrugated)

 

جداره بیرونی لوله های کاروگیت عمدتا توسط خاک احاطه می شود. فشار خاک سبب فشرده سازی فضای اطراف لوله شده و در واقع باعث دفع تنش وارد شده به لوله ها می شود. عملکرد و انعطاف پذیری لوله با طول عمر لوله مرتبط است هرچه لوله منعتف تر باشد طول عمر بیشتر و عملکرد بهتری خواهد داشت. نوع خاکی که لوله های کاروگیت را احاطه کرده است بر روی ساختار و طول عمر لوله موثر خواهد بود. فشار خاک موجب میشود که خاکی که در اطراف لوله قرار دارد متراکم شود و در واقع سبب کاهش فشار وارده به سطح لوله خواهد شد. البته جنس خاک و نبود هرگونه سنگ و موارد مشابه درون خاک که در اطراف لوله استفاده میشود بسیار مهم است چرا که موجب شکستگی یا ایجاد نشتی در جداره لوله میشود. انعطاف پذیری بالا لوله های کاروگیت سبب عملکرد بهتر در نصب و طول عمر بیشتر آنها میشود. حفاری با ابعاد کم و دقیق، لوله گذاری راحت و اتصال صحیح لوله ها باعث موفقیت یک پروژه است. تعمیرات درون زمینی پر هزینه، سخت و زمان بر هستند. بنابراین آن نوع لوله کشی که عمر مفید بشتر و نصب آسان تر دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. لوله‌های کاروگیت پلی اتیلنی H.D.PE DWC به طور نرمال برای عمر خدماتی بالای ۵۰ سال دسته بندی می شوند.

 

لوله های کاروگیت به چه دلیل برای سیستم های لوله کشی مناسب ترند؟

لوله های کاروگیت (CORRUGATED PIPE)، عنوان لوله های پلاستیکی یا همان پلی اتیلنی است که دو جداره داشته و برای انتقال سیالات مایع مورد استفاده قرار می گیرد. این لوله ها امروزه بسیار پرکاربرد هستند و در جای جای محل زندگی یا کار به چشم می خورند. اما چه دلایلی لوله های فوق را برای لوله کشی ساختمان مناسب ساخته است؟ برای پاسخ به این سوال ما را تا پایان همراهی کنید.

 

لوله های کاروگیت چیست؟

ساختار لوله های کاروگیتی به این شکل است که جدار داخلی زرد رنگ، کاملاً صاف بوده و هیچ گونه فشار بار داخلی در آن وجود ندارد. جدار خارجی نیز که معمولاً دارای رنگ سیاه است، ظاهری حلقه حلقه داشته و به اصطلاح موجدار است. اسپیرال، مارپیچی یا فنری اصطلاحات دیگری است که برای سطح خارجی این لوله ها استفاده می شود. دلیل استفاده از چنین ظاهری، افزایش استحکام لوله در برابر انواع (زنده و مرده) بارهای موجود در زیر زمین است. در رابطه با ساخت لوله های فوق ممکن است فرآیند تولید متفاوت باشد؛ به همین دلیل ما با دو نوع لوله کاروگیتی و اسپیرال کاروگیتی مواجه هستیم که البته ظاهر مشابهی دارند.

 

 هزینه نصب لوله های کاروگیتی چقدر است؟

لوله های کاروگیت معمولاً برای انتقال انواع فاضلاب ها و پساب های صنعتی به کار گرفته می شوند. به همین منظور قطرهای مختلفی (قطر داخلی) از آن ساخته و روانه بازار شده است. کمترین قطر لوله کاروگیتی 110 میلی متر و بیشترین آن 350 میلی متر است. البته قطرهای 350 میلی متری اغلب سفارشی شرکت های مختلف بوده و کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. لوله های دارای قطر داخلی 200 میلی متر از جمله پرطرفدارترین لوله های فاضلابی در ایران به شمار می روند که شاخه های 3، 6 و 12 متری آن در بازار موجود است. متقاضیان بر اساس میزان فشار وارده بر لوله، قطر مورد نظر خود را در متراژهای مختلف خریداری و نصب می کنند. به همین دلیل قیمت ثابتی برای این لوله ها در دست نیست و باید نوع محصول مورد نظر مشخص شود.

 

 

 

دلیل محبوبیت لوله های کاروگیت برای سیستم لوله کشی چیست؟

 

این لوله ها مزایای بسیاری دارند و همین موضوع آنها را برای استفاده در سیستم لوله کشی محبوب و پرطرفدار ساخته است. این مزایا عبارتند از:

سطح داخلی لوله کاملاً صاف و صیقلی شده است؛ به همین دلیل آثاری از رسوب گذاری در آنها مشهود نیست.

به دلیل صاف بودن داخل لوله، خصوصیات هیدرولیکی خوبی داشته و مایعات به سهولت در آنها جریان می یابند.

اجرا و نصب این تجهیزات بسیار ساده و کم هزینه تر از سایر نمونه هاست.

به دلیل استفاده از مواد Anti-uv در زمان ساخت، مقاومت تجهیزات در برابر اشعه های خطرناک خورشید (ماوراءبنفش) بسیار بالاست.

این تجهیزات انعطاف پذیری بالایی دارند و در زمان اجرا و نصب می توان از انواع اتصالات استفاده کرد.

سطح خارجی لوله به دلیل ظاهر موجدار خود، در برابر انواع بارهای خارجی و یا سایش بسیار مقاوم است.

مواد اولیه ساخت به نحوی انتخاب شده است که هیچ گونه جونده یا موجود زنده ای برای تغذیه به آن آسیب وارد نکند.

انتخاب مواد اولیه به نحویست که هر سیال مایعی به سادگی در آن جریان یابد و نگرانی بابت خورنده بودن آن وجود نداشته باشد.

برای انتقال انواع مایعات بازی، اسیدی و یا نمکی مناسب هستند.

مقاومت بالایی در برابر دماهای بسیار پایین داشته و می تواند در دمای زیر 70 درجه سانتی گراد نیز کار خود را بدون مشکل انجام دهد.

در مقایسه با سایر لوله ها سبک بوده و وزن بسیار کمی دارند.

بدنه به شکل کامل آب بندی شده و مشکل نفوذ یا هدر رفت از آنها وجود ندارد.

 

نصب لوله کاروگیت

 

انواع لوله کاروگیت پلی اتیلن یا  لوله دوجداره پلی اتیلن متناسب با موقعیت مسیر لوله کشی قابل نصب در مسیرهای مختلف است. برای این کار، کافیست موقعیت محل مورد نظر مشخص شود و سپس لوله های با ابعاد و اندازه های استاندارد در محل نصب شوند. در موارد لازم استفاده از انواع اتصالات پلی اتیلن الزامی می باشد.

لوله کاروگیت به صورت دفنی و سطحی قابل نصب در خطوط لوله کشی است. بسیاری از سازه های زیرزمینی که قابلیت تحمل فشار لایه ‌های خاک را ایجاد می کنند، با استفاده از لوله های کاروگیت قابل راه اندازی هستند. نکته مهم در هنگام نصب لوله کاروگیت به صورت دفنی این است که لازم است آزمایش های فیزیکی و مکانیکی خاک برای محل مورد نظر انجام شود.

برای مواردی که نصب لوله کاروگیت برای انتقال آب و فاضلاب مورد نظر باشد باید فاصله استاندارد لوله ها تا آب های زیرزمینی مشخص شود؛ همچنین برای نصب لوله ها در زمین، توجه به شیب زمین و سستی لایه ‌های خاک اهمیت دارد.

ساخت مخازن شناورسازی در کاربردهای دریایی، عدم رسوب گرفتگ،ی مقاومت در برابر مواد شیمیایی، قابلیت برش ساده، ساخت معابر آدم رو و مخازن تصفیه فاضلاب، سایر موارد کاربردی هستند که برای انواع لوله کاروگیت با قطر بسیار بالا معرفی شده است.

 

خرید و فروش لوله کاروگیت

به طور متداول از لوله کاروگیت در انتقال آب و فاضلاب یا روکش سیم ها و کابل های برق در مسیرهای مختلف استفاده می‌شود. بر همین اساس، مسئله خرید و فروش لوله های کاروگیت با توجه به حجم پروژه و مسیر لوله کشی انجام می گیرد. مشتریانی که نسبت به خرید انواع لوله کاروگیت اقدام می‌کنند دقیقاً حجم پروژه را به فروشنده اعلام کرده و لوله ها را متناسب با نیاز خود انتخاب می کنند. برای مواردی که انتقال آب آشامیدنی یا فاضلاب، مورد نظر باشد، معمولاً از لوله کاروگیت در فشار معمولی استفاده می شود. این استانداردها در کارخانه تولید لوله های کاروگیت مشخص شده‌ اند.

 

از لوله های کاروگیت در موارد زهکشی کشاورزی، جمع آوری روان آب های سطحی ناشی از بارش باران یا طوفان، جمع‌آوری آب ناشی از طغیان رودخانه، انتقال بهداشتی فاضلاب ها و غیره استفاده می شود.

قیمت لوله کاروگیت با توجه به نیاز مشتری، قیمت مواد اولیه پلی اتیلن، تغییرات قیمت بازار، وزن لوله ها و برند سازنده متغیر است. اگر تصمیم دارید لوله های کاروگیت را برای خطوط لوله کشی انتخاب کنید، گروه صنعتی ایران پایپ را به شما پیشنهاد می کنیم. این لوله ها از دوام و استحکام بالایی برخوردار هستند و تا سال ‌های طولانی در طول مسیر لوله کشی باقی خواهند ماند.

برخی از کاربردهای ویژه لوله کاروگیت مربوط به کاربردهای دریایی و شناورسازی است؛ در این حالت، وزن سبک لوله ها، آنها را برای این کار مناسب کرده است.مهمترین مزایای لوله کاروگیت چیست؟

در ادامه صحبت درباره لوله کاروگیت، لازم است به مزایای استفاده از این لوله دوجداره در خطوط لوله کشی آب و فاضلاب اشاره کنیم. انواع لوله های کاروگیت با قطر و اندازه های مختلف در کارخانه تولید می شوند. هزینه نصب و راه اندازی این لوله ها بسیار کمتر بوده و به دلیل وزن سبک، هزینه های حمل و نقل نیز کاهش پیدا می‌کند. حمل لوله های کاروگیت از کارخانه تا محل نصب به سادگی امکان پذیر است.

از دیگر مزایای لوله کاروگیت می‌توان به انعطاف پذیر بودن آنها و عدم شکنندگی اشاره کرد. اگرچه دیواره لوله های معمولی قابلیت ترک خوردگی دارند، دیواره لوله کاروگیت با مقاومت بالا در برابر ضربه یا شکستگی مقاوم است. از نظر ویژگی های فیزیکی، دیواره لوله های کاروگیت در قسمت بیرونی، آجدار و حلقوی مشاهده می شود اما در قسمت داخلی، صاف و صیقلی است. صیقلی بودن دیواره های داخلی لوله های کاروگیت، حداقل اصطکاک میان سیال داخل لوله و دیواره را فراهم می کند.

لوله کاروگیت با قطر بزرگتر، قابلیت انتقال حجم بیشتری از آب و فاضلاب را دارد؛ همچنین لوله های باریک تر برای کاربردهای ویژه تر طراحی شده اند.

مقاومت در برابر اثرات مخرب مواد شیمیایی، عدم خوردگی، اتصالات و جوشکاری آسان، قابل نصب به صورت دفنی در مسیرهای منحنی، سایر مزایای لوله کاروگیت هستند. مجموعه عوامل فوق موجب شده است مهندسان از این لوله ها در خطوط لوله کشی استفاده کنند.

 

اهمیت دفع انواع فاضلاب با استفاده از لوله کاروگیت فاضلابی

همراه با پیدایش لوله های پلیمری، مزیت لوله های پلی اتیلن هر روز بیش از پیش به تدریج برای مهندسان آشکار شدند، به این ترتیب، انواع لوله پلی اتیلن تک جداره و دوجداره برای نصب در سیستم های دفع و انتقال انواع فاضلاب مورد استفاده قرار گرفتند. در حال حاضر، استفاده از لوله کاروگیت در سیستم های فاضلابی، حدود نیم قرن قدمت دارد.

فاضلاب، مجموعه ای از مواد زائد جامد و مایع است که توسط انسان تولید می شود؛ فاضلاب بسته به مکان تولید، به انواع مختلف فاضلاب های خانگی، صنعتی و کشاورزی دسته بندی می شود. هر کدام از این فاضلاب ها مقادیر قابل توجهی از مواد شیمیایی، یون ها و گازهای مختلف دارند. تعداد زیادی باکتری و میکروب نیز در محیط فاضلاب، فعال هستند.

ضرورت دفع فاضلاب‌ها توسط لوله کاروگیت فاضلابی، پیروی از قانون حفظ محیط زیست است. مایع فاضلاب به شدت شیمیایی و حاوی باکتری های خطرناک است. اگر این مواد به محیط زیست راه پیدا کنند می توانند موجب آلودگی آن شوند. از طرفی دیگر، مواد شیمیایی فاضلاب ماهیت اسیدی دارند و خورنده هستند. بدیهی است اگر فاضلاب به صورت بهداشتی دفع نشود، مشکلات زیادی برای ساکنین و همین طور محیط زیست ایجاد می کند.

لوله کاروگیت فاضلابی بهترین لوله برای انتقال بهداشتی انواع فاضلاب است. این لوله ها با قطرهای مختلف در بازار موجود هستند.قیمت لوله کاروگیت به طول لوله و وزن آن بستگی دارد. قیمت مواد اولیه پلی اتیلن و قیمت جهانی این تجهیزات نیز بر روی قیمت نهایی آن ها مؤثر هستند.

 

مزایای نصب لوله کاروگیت فاضلابی به روش دفنی

دوام و استحکام، دو خصوصیت اصلی هستند که باید در لوله کاروگیت فاضلابی که در زیر زمین نصب می شود وجود داشته باشند. در این صورت، لوله ها به راحتی قادر خواهند بود فشار لایه های فوقانی خاک را تحمل کنند. نصب این لوله ها در زیر زمین علاوه بر اینکه هزینه ها را کاهش می دهد، موجب کارکرد لوله تا حدود ۱۰۰ سال، بدون تغییر و تخریب خواهد شد.

دلیل اینکه استفاده از این لوله ها برای انتقال ایمن فاضلاب توصیه می شود، مزیت های منحصر به فردی هستند که مقاومت شبکه لوله کشی را تضمین می کنند؛ دیواره با مقاومت بالا، عدم رشد باکتری ها، عدم رسوب گرفتگی، پایداری در برابر فشار و تنش، عدم خوردگی و سهولت در حمل و نصب، مهم ترین ویژگی های لوله کاروگیت فاضلابی هستند.


برچسب: لوله کاروگیت، کارخانه لوله کاروگیت، تولید کننده لوله کاروگیت، قیمت لوله کاروگیت،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۹ آبان ۱۳۹۹ساعت: ۱۲:۱۹:۵۰ توسط:لوله کاروگیت موضوع: نظرات (0)

ارسال نظر توسط مدیر غیرفعال شده